Mazury

Mazury to jeden z ulubionych regionów turystycznych nie tylko Polaków. To bez wątpienia wyjątkowe miejsce, pełne ciszy i naturalnego piękna przyrody. Na Mazurach spotkamy nie tylko komary, ale szereg rzadkich gatunków ptaków. Zabierające dech w piersi widoki, zwłaszcza z lotu ptaka przyciągają dziesiątki tysięcy turystów rocznie.

Ostoja ciszy i spokoju

Bliskość przyrody w obecnych czasach to poszukiwana cecha oferty wypoczynkowej. Niewielkie zagęszczenie ludności na Mazurach powoduje, że właśnie w tym miejscu najszybciej odnajdziemy spokój i okazję do relaksu za miastem. Liczne chatki, pensjonaty i kempingi na Mazurach konkurują z łajbami, na których również można zamieszkać w sezonie wakacyjnym. Mobilność turystom zapewniają szlaki wodne i liczne przystanie dla żaglówek, jachtów i łodzi. Szukając miejsca na pobyt w dziczy warto pomyśleć o Mazurach. Wbrew pozorom na Mazurach wypoczywają nie tylko zapaleńcy żeglarstwa, ale również osoby ceniące sobie bliskość z naturą, piesze wycieczki, sporty niekoniecznie wodne. Ogromna ilość lasów okalających jeziora stanowią potężne płuca Polski. Pragnąc czerpać z przyrody to co najlepsze, dobrze jest udać się właśnie w te rejony.

Sporty i rozrywki mazurskie

Rozrywek na Mazurach nie brakuje. Ze względu na turystykę wciąż rozwijającą się infrastrukturę regionu organizowane są lokalnie liczne akcje kulturalne jak festiwale, wystawy, imprezy o zasięgu ogólnokrajowym. Do najpopularniejszych miejscowości na Mazurach należą Mikołajki oraz Mrągowo. Popularne są tutaj zarówno spływy kajakowe jak i loty balonem z bajecznymi widokami, czy podnóże koleją wąskotorową w Ełku. Faktycznie najwięcej atrakcji czeka na miłośników wody, której na Mazurach nie brakuje, niemniej region ten ma o wiele więcej do zaoferowania niżeli tylko jeziora i kanały je łączące. Kraina jezior poprzecinana jest wieloma szlakami pieszymi i rowerowymi. Co rusz napotkamy ciekawe miejsca do zobaczenia, tak pod kątem przyrodniczym jak i kulturowym. Liczne zabytki regionu są dodatkowym smaczkiem dla turystów. Mazurskie szlaki odwiedzają zarówno polscy turyści jak też zagraniczni, bowiem mazurskie jeziora znane są na całym świecie.

Historyczne Mazury

Miłośnicy historii, architektury, kultury mogą zwiedzić szereg świątyń, w tym drewniane cerkwie, klasztor Kamedułów w Wigrach, czy kwaterę Himmlera w Pozezdrzu, pole bitwy Grunwaldu i wiele innych. W Owczarni znajduje się Muzeum Ziemi Mazurskiej, gdzie eksponaty mogą nam przybliżyć wiedze o tym jak region ten ukształtował swoją kulturę na przestrzeni czasu. W Mikołajkach przygotowana pod turystów została wioska żeglarska, zaś w Mrągowie niecodzienny wyciąg narciarski. Można zatem śmiało stwierdzić ze każdy znajdzie tu coś dla siebie, to propozycja dla par, rodzin z dziećmi, jak i seniorów.